Konsolidacja zobowiązań – kredyt konsolidacyjny

Strona Glowna / Porady i aktualności / Konsolidacja zobowiązań – kredyt konsolidacyjny

Szukając kredytu lub pożyczki często spotykamy się z określeniem kredyt konsolidacyjny oraz hasłami reklamami typu:

“konsolidacja kredytów”

“skonsoliduj swoje kredyty”

“połącz swoje kredyty i płać niższą ratę”

“obniż swoje raty”

Co to konsolidacja jest i na czym polega.

Konsolidacja kredytów to inaczej połączenie swoich wszystkich zobowiązań (kredyty, pożyczki, karty kredytowe, limity odnawialne) w 1 większy kredyt.

Przez fakt, iż zazwyczaj podczas łączenia tych zobowiązań wydłuża się jednocześnie termin ich spłaty powoduje, że najczęściej nowa rata jest dużo niższa od sumy dotychczasowych spłacanych rat. Dzieje się tak dlatego, iż łączymy zobowiązania o różnym terminie spłaty i stosujemy jeden długi termin. Zazwyczaj takie kredyty konsolidacyjne udzielane są nawet na 10 lat.




Kto może skonsolidować swoje kredyty?

Każdy kto spłaca minimum 2 różne zobowiązania

Kiedy należy pomyśleć o konsolidacji?

Gdy spłacasz wiele różnych zobowiązań kredytowych warto pomyśleć o konsolidacji. Najczęstszym błędem w sytuacji gdy nasze zobowiązania zaczynają nas przytłaczać jest zaciąganie kolejnego kredytu czy też pożyczki. Zamiast zaciągać kolejne niewielkie zobowiązania, które tylko chwilowo poprawianą nasza płynność należy pomyśleć o złożeniu wniosku o kredyt konsolidacyjny. Im wcześniej pomyślimy o kredycie konsolidacyjnym tym lepiej. Jesli zaczynamy mieć kłopoty z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań to znak, że jak najszybciej powinniśmy skonsolidować swoje kredyty.

Czy kredyt konsolidacyjny jest tańszy od zwykłego kredytu?

Niekoniecznie. Wszystko zależy od aktualnej oferty dostępnej na rynku. Niemniej sam fakt rozłożenia spłaty takiego kredytu na dłuższy okres powoduje, iż nasze miesięczne obciążenie jest niższe od sumy płaconych obecnie rat. Całkowity koszt (kwota do oddania) może być wyższy ze względu na długi termin spłaty ale taki kredyt spłacany przez więcej lat powoduje, że zyskujemy dodatkowe środki na bieżące potrzeby.

Czy można “dobrać” dodatkową gotówkę?

Tak. W większości kredytów konsolidacyjnych istnieje możliwość dobrania dodatkowej gotówki do wysokości maksymalnej dostępnej kwoty kredytu. Pamietaj, że kredyt konsolidacyjny nie służy do zaciągania kolejnych zobowiązań na bieżącą konsumpcję a ma na celu pomoc w wyjściu z pętli zadłużenia i obniżenie bieżących zobowiązań kredytowych. Dlatego dodatkowe środki dobieraj bardzo ostrożnie i rozsądnie.

W jaki sposób są spłacane dotychczasowe kredyty

Po akceptacji wniosku kredytowego i uruchomieniu kredytu konsolidacyjnego środki na spłatę dotychczasowych kredytów i pożyczek są przelewane na konta instytucji, które ich udzieliły, bezpośrednio przez bank udzielający kredytu konsolidacyjnego.

Skąd wiedzieć jakie kwoty pozostały do spłaty w dotychczasowych zobowiązaniach?

W większości ofert konsolidacyjnych należy dostarczyć zaświadczenia od wierzycieli (banków, firm pożyczkowych). Na takim zaświadczeniu musi znaleźć się informacja jaką kwotę należy wpłacić i na jakie konto bankowe. Niektóre banki dopuszczają zamiennie przedstawienie umów kredytowych oraz harmonogramów spłat konsolidowanych zobowiązań na podstawie którego pracownik banku wstępnie wyliczy kwotę spłaty danego kredytu. Po uruchomieniu kredytu konsolidacyjnego i przelaniu środów na spłatę dotychczasowych zobowiązań należy pamiętać o złożeniu dyspozycji zamknięcia spłacanych kredytów.




Aby zapoznać się sprawdź aktualne oferty kredytów konsolidacyjnych na dole strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *