BIK – co to takiego

Strona Glowna / Bez kategorii / BIK – co to takiego

BIK (B.I.K.) pełna nazwa Biuro Informacji Kredytowej

BIK gromadzi i udostępnia uprawnionym podmiotom informacje o kredytach i pożyczkach pozabankowych udzielanych przez banki, SKOKi i firmy pożyczkowe mających podpisane umowy z BIK.


Czym jest BIK

Wbrew obiegowym opiniom BIK nie jest żadną straszną listą dłużników. W bazie BIK znajdują się informację zarówno o kredytach spłacanych w terminie jak i z opóźnieniami. Jeśli wszystkie nasze kredyty i pożyczki spłacamy w terminie nasze dane również znajdą się w BIK jeśli instytucje, które nam ich udzieliły mają podpisaną umowę z BIK.
Kto może przekazywać dane do BIK

Każdy bank czy też firma pożyczkowa mająca podpisaną umowę z BIK może przekazywać dane na temat naszych zobowiązań. Każdy podmiot chcący pobrać raport na nasz temat firma musi posiadać naszą zgodę

Czym jest scoring BIK

Oprócz przekazywania danych na temat naszej historii kredytowej BIK udostępnia także tzw. scoring. Scoring to inaczej ocena punktowa określająca na ile rzetelnie i terminowo spłacamy swoje zobowiązania i oceniająca naszą zdolność do spłaty kolejnych. Ocena punktowa (scoring) może przyjąc wartość od 0 do 100 pkt gdzie 100 pkt to najwyższa możliwa ocena. Na nasz scoring wpływa terminowość płacenia zobowiązań, ewentualna długość opóźnienia w spłacie raty oraz kwota zaległości. Im dłużej spóźniamy się ze spłatami rat tym nasza ocena punktowa będzie niższa. Na wysokość oceny punktowej wpływ ma także częste składanie wniosków o pożyczki lub kredyty. Im częsciej składamy wnioski o finansowanie tym nasza ocena punktowa będzie niższa. Jesli w BIK brak jest informacji o Twoich zobowiązaniach (np. gdy pierwszy raz starasz się o kredyt) ocena punktowa nie zostanie udostępniona (wyliczona).Kiedy moje dane zostaną usunięte z BIK?

Jeśli spłaciłeś zobowiązanie w terminie informacje o nim mogą być przetwarzane nadal jedynie w przypadku gdy wyraziłeś na to zgodę.

Jeśli miałeś opóźnienia powyżej 60 dni a Twój wierzyciel poinformował Cię o zamiarze przetwarzania danych po spłacie zobowiązania informacje o Twojej wiarygodności mogą być przetwarzane do 5 lat  bez Twojej zgody.

Jak sprawdzić swój BIK

Każdy ma możliwość uzyskania dostępu do swoich danych poprzez założenie konta na portalu BIK.

TUTAJ pobierzesz raport BIK i sprawdzisz swoją historię >>

Pożyczka bez BIK – czy istnieje

Pożyczki bez BIK to częste określenie dla pożyczek udzielanych przez instytucje pożyczkowe. Wiele osób używa określenia pożyczki dla zadłuzonych.

Jeśli składasz wniosek o pożyczkę to każda instytucja pożyczkowa musi zweryfikować Twoją zdolność do jej spłaty. Firma, która pożycza pieniądze chce mieć pewność, że zostaną one zwrócone. Obecnie wiele firm pożyczkowych posiada podpisaną umowę z BIK i w tej bazie weryfikuje swoich potencjalnych klientów. Jeśli dany pożyczkodawca nie weryfikuje BIK zazwyczaj weryfikuje klienta w biurach informacji gospodarczej (BIG, KRD, ERIF).

Nawet jeśli dana firma pożyczkowa sprawdza BIK nie znaczy to, że nie masz szans na otrzymanie pożyczki. Każdy pożyczkodawca samodzielnie kalkuluje ryzyko i często osoby w gorszą historią kredytową mają szansę na otrzymanie pożyczki.

Zobacz polecane pożyczki:

POZABANKOWA POŻYCZKA RATALNA
 • Kwota pożyczki od 100 zł do 35.000 zł
 • Termin spłaty od 1 do 30 miesięcy
 • Sprawdzona firma
 • Także na oświadczenie
 • RRSO 65%
POLECAMY

6.000 ZŁ Z GORSZYM BIKIEM
 • Możesz pożyczyć do 6.000 zł
 • Limit na karcie na 12 miesięcy
 • Opóźnienia w BIK nie są przeszkodą
 • Szybki sposób na sfinansowanie Twoich potrzeb
 • RRSO 87,26%
POLECAMY - WYSOKA AKCEPTACJA
Reprezentatywny przykład: Całkowita kwota wykorzystanego limitu 500 zł pierwszego dnia miesiąca. Całkowita kwota do spłaty do 5 dnia kolejnego miesiąca wyniesie 530 zł ( kapitał: 500 zł + odsetki: 3,75 zł + prowizja za korzystanie z karty: 26, 25 zł ). Klient posiada opcję spłaty kwoty minimalnej w wysokości 75 zł. Roczna rzeczywista stopa oprocentowania 87, 26%

POŻYCZKA DO 40.000 zł NAWET W 15 MINUT
 • Kwota pożyczki do 40.000 zł
 • Pożyczki na okres od6 do 48 miesięcy (4 lata)
 • Szybka decyzja
 • Polecany pożyczkodawca
 • Minimalne RRSO wynosi 47.15%, a maksymalne 154,14%


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *